17:11, čet, 28. Mar

“Naravoslovna pot Mariborski otok”





Z namenom, da bi edinstveno naravo Mariborskega otoka približali tudi kopalcem in drugim obiskovalcem, je Mestna občina Maribor financirala postavitev nove učne poti z naslovom »Naravoslovna pot Mariborski otok«.

Pot je namenjena vsem tistim, ki si želijo od blizu spoznati naravne značilnosti otoka: rastline in živali, njihove življenjske prostore ter geološke in geomorfološke posebnosti. Pot poteka po obstoječi trasi sprehajalne poti, ob poti so diskretno postavljene tematske točke (zeleni simboli), ki nakazujejo na določene posebnosti in pomembne dele otoka.

Pot se začne ob vstopu na otok (pri blagajni kopališča), kjer je postavljena nova tabla z osnovnimi informacijami o otoku in kratka predstavitev učne poti (Slika 2). Razen postavitve informativnih tabel ni bil izveden noben drug poseg v prostor.

Kot vodnik po poti služi zloženka, ki je v treh jezikih (poleg slovenskega tudi v nemškem in angleškem jeziku) dostopna v predalčnikih ob tabli. Zloženke so na voljo tudi v mariborskem turistično-informacijskem centru in na spletni strani (www.maribor.si/okolje), od koder si jih lahko vsak sam tudi natisne.

Za logotip poti smo izbrali kačjo kraljico, simbol iz ljudske pripovedke, katere kraj dogajanja je prav otok. Pripovedka je bila v skrajšani obliki objavljena v Mariborskem večerniku »Jutra« ob otvoritvi kopališča junija 1930.

Učna pot je rezultat sodelovanja Medobčinskega urada za varstvo okolja in ohranjanje narave z Oddelkom za biologijo Fakultete za naravoslovje in matematiko Univerze v Mariboru, Zavodom RS za varstvo narave (območna enota Maribor) in Zavodom za gozdove Slovenije (območna enota Maribor).

Na fakulteti so leta 2009 pripravili popis rastlinstva (rezultat katerega je knjiga »Rastline Mariborskega otoka«, avtorja: Mitja Kaligarič in Branko Bakan, izdajatelj: Mestna občina Maribor) in ptic Mariborskega otoka ter pozneje tudi koncept učne poti. Gradivo sta strokovno pregledala strokovnjaka obeh prej omenjenih zavodov.

Zakaj je Mariborski otok tako pomemben, da ga je treba varovati?

• Mariborski otok je naravni otok na reki Dravi, največji rečni otok v Sloveniji in edini otok, ki ni tipično prodnat.

• Seznam rastlin, ki so jih našli na otoku, obsega več kot 330 vrst in predstavlja več kot 10 % vseh slovenskih rastlinskih vrst. Med njimi so tudi nekatere zavarovane vrste. Na otoku se mešata subpanonska in alpska vegetacija.
• Na otoku je bilo popisanih okoli 70 vrst ptic, od katerih jih približno polovica na otoku tudi gnezdi.

• Mariborski otok ima velik pomen za oskrbo s pitno vodo. Na otoku načrpana voda služi za bogatenje podzemne vode na Vrbanskem platoju, ki je najpomembnejši vodni vir, saj s pitno vodo oskrbuje okoli 200.000 prebivalcev SV Slovenije.

• Narava Mariborskega otoka je varovana po lokalnem in številnih državnih predpisih (naravni spomenik, naravna vrednota državnega pomena, območje Natura2000, ekološko pomembno območje), kopališče na otoku pa je bilo razglašeno za kulturni spomenik.

Vendar pravno zavarovanje samo po sebi ne zadostuje, ključen je odnos obiskovalcev do narave. Cilj naravoslovne poti je vplivati na obiskovalce otoka na izobraževalni (dodatno znanje o naravi otoka), čustveni (občudovanje naravne znamenitosti in ponos) in vedenjski ravni (spoštljivo obnašanje) ter jih na ta način ozavestiti.

Ker je z postavitvijo učna pot postala last vseh, naprošamo vse obiskovalce, da table ne postanejo tarča vandalizma. Prav tako naj poudarimo, da je vožnja s kolesom, motorjem, štirikolesniki in drugimi prevoznimi sredstvi prepovedana. Letos pomladi smo zaradi uničenja zamenjati stare table v Stražunskem gozdu z novimi in lani jeseni v sodelovanju s Podravskim gozdarskim društvom organizirali odstranjevanje grafitov s tabel na učni poti Piramida – Kalvarija.

Ker bi želeli spoštljiv odnos do narave privzgojiti že otrokom, bomo letos ponovno organizirali učilnico v naravi na Mariborskem otoku, in sicer v prvem tednu oktobra, ko se obeležujejo tudi svetovni dan habitatov, evropski dan opazovanja ptic in svetovni dan varstva živali. Vsako leto je odziv šol zelo dober, saj pripeljejo okoli sto učencev.

mb 1

mb 2

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.